Lise von Lachmann

Lise (Louise) Marie von Lachmann er født i Rio de Janeiro, Brasilien af en dansk far, Laurits von Lachmann, og en brasiliansk mor, Marina Ferreira de Souza. I 1955 flyttede Lise som 24 årig til Danmark, men er den dag i dag stadig brasiliansk statsborger.

Gennem alle årene i Danmark har Lise været medlem af Dansk-Brasiliansk Selskab. I 1986 blev hun medlem af bestyrelsen og fra 1996 til maj 2010 har hun været foreningens energiske formand.

Mange brasilianere skylder Lise tak for at have hjulpet dem med at finde vej i det danske samfund. Under hendes formandskab har foreningen afholdt et væld af spændende aktiviteter, ikke mindst de velbesøgte 15. de Novembro frokoster på Sølyst i andledning af Brasiliens nationaldag.

I maj 2010 blev den nye bestyrelse konstitueret med Vanessa de Oliveira Stephensen som formand og Lise har efter mange år i foreningens tjeneste trukket sig tilbage for at nyde sine mange fritidsinteresser og familielivet med 3 børn, 10 børnebørn og senest sit første oldebarn.